Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna
FAQFAQSzukajSzukajGalerieGalerie UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościP.W. ZalogujZaloguj
zadania - czarna magia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Dla gości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
wafelek
Gość






PostWysłany: Nie 23:36, 18 Lis 2007    Temat postu: zadania - czarna magia

mam do zrobienia 40 zadan, zostalo mi jeszcze te 7, ktore kompletnie nie wiem jak rozwiazac, prosze o jakies wskazowki, ew. wzory, z ktorych moglbym skorzystac przy ich rozwiazniu.... chcialbym to zrozumiec,
prosze pomozcie...bede ogromnie wdzieczny....

Zad.1
Cząstka naładowana elektrycznie porusza się w próżni (rys.2) pod wpływem jednorodnego pola elektrostatycznego. Oblicz stosunek H/l, jeżeli kąt α = 45°.
Zad.2
Proton (mp=1,67 *10^-27kg, q= 1,6 *10^-19 C) wbiega w obszar jednorodnego pola elektrycznego w próżni z prędkością początkowa = 3 *10^6 m/s pod katem α = 30° do linii AB (rys.3). Natężenie pola wynosi E=31,1 V/m. Po jakim czasie proton znowu znajdzie się na linii AB?
Wskazówka: wyznacz przyspieszenie, jakiego doznaje proton w kierunku pola i potraktuj zagadnienie jako swoisty rzut ukośny.
Zad.3
Proton o ładunku elektrycznym q= 1,6* 10^-19 C i masie mp= 1,67 *10^-27 kg porusza się w próżni w stałym jednorodnym polu elektrostatycznym po krzywej o równaniu:
y = ax^2 - 4
[α = 9 m^-1]. Energia kinetyczna protonu w punkcie x = 0 wynosi Ek = 10 eV. Jaki jest kierunek i zwrot natężenia pola elektrostatycznego? Jaką ma ono wartość?
Zad.4
Z wysokości H = 1,2 m, w jednorodnym polu elektrostatycznym o natężeniu E = 5 *10^4 V/m pochodzącym od metalowej naładowanej dodatnio płyty, spada metalowa kulka o masie m =20 g. W chwili uderzenia o płytę na kulkę przedostaje się ładunek
q = 1,96* 10^-6 C. Na jaką wysokość wzniesie się kulka po sprężystym zderzeniu z płytą?
Zad.5
Elektron w lampie rentgenowskiej został przyspieszony przez napięcie U = 500 kV. Oblicz prędkość elektronu, przyjmując m = 9,1* 10^-31 kg, e = 1,6 *10^-19 C.
Zad.6
Cząstka elementarna o energii spoczynkowej E(0) i ładunku q osiągnęła punkt pola elektrostatycznego o potencjale V = 500 kV, i ma w tym punkcie prędkość v = 0. Ile razy energia relatywistyczna tej cząstki jest większa od jej energii spoczynkowej?
Zad.7
Przez jakie napięcie U powinien być przyspieszony elektron, aby jego masa relatywistyczna była n = 3 razy większa od jego masy spoczynkowej m(0)?
Powrót do góry
Autor Wiadomość
wafelek
Gość






PostWysłany: Nie 23:41, 18 Lis 2007    Temat postu:

rysunki do zadan:
rys. 2
H - maksymalna wysokość na jaką wznosi sie cialo w rzucie ukosnym
l - zasięg

rys.3
cała linia AB to (chyba) zasieg, tzn oś x o takich końcach
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 21:58, 11 Gru 2007    Temat postu:

ciało pod działanie stałej siły F1 = 3N porusza się z przyspieszeniem a1 = 1.5 mskwadrat. z jakim przyspieszeniem bedzie poruszac się ciało przy działaniu n a niego siły F2 = 4N prosze ja tego nie umiem......
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Dla gości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
mtechnik
Regulamin