Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna
FAQFAQSzukajSzukajGalerieGalerie UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościP.W. ZalogujZaloguj
reaktor termojądrowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Dla gości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
Olo1
Gość






PostWysłany: Pią 13:19, 05 Cze 2009    Temat postu: reaktor termojądrowy

Reaktor termojądrowy ITER ma rozwiązać problem kontrolowanej fuzji termojądrowej, a zatem dać nam praktycznie niewyczerpane źródło taniej, ekologicznie czystej energii. Lawinowo rosnące koszty i piętrzące się problemy organizacyjne zagrażają jednak przyszłości projektu.

W reakcj fuzji termojądrowej protony łączą się w jądra helu. Jest to proces, który wytwarza mnóstwo energii - tak właśnie energię generują gwiazdy, w tym Słońce. Ponieważ protony odpychają się elektrostatycznie, trzeba je wstępnie rozgrzać na tyle, by mogły się do siebie zbliżyć i "złapać się" siłami jądrowymi. We wnętrzach gwiazd panują tak wysokie temperatury i ciśnienia, że proces ten zachodzi w sposób samoistny, jednak w warunkach ziemskich musimy używać silnych pól magnetycznych do ściśnięcia i podgrzania wodoru wzbogaconego o deuter i tryt. Odpowiednie magnesy potrzebują więcej energii, niż obecne reaktory termojądrowe są w stanie wytworzyć.

Jakiś czas temu zespół kierowany przez francuskiego fizyka Roberta Aymara zaprojektował reaktor na tyle duży i na tyle wydajny, że produkowałby on więcej energii, niż sam by pochłaniał. Teoretyczne szacunki mówią o mocy rzędu 500 MW (megawatów) przy własnym zapotrzebowaniu około 50 MW. Ba, ale to tylko teoria! Fizycy są jak święci Tomasze - nie uwierzą, dopóki nie zobaczą i nie pomierzą. Skąd jednak wziąć fundusze na budowę takiego reaktora? Początkowo łączny koszt budowy i dwudziestoletniej eksploatacji szacowano na 6 miliardów dolarów. Można to oczywiście potraktować jako inwestycję w świetlaną - i to dosłownie - przyszłość ludzkości, jednak żadnego kraju nie stać na wydanie tak ogromnej sumy, tym bardziej, że z inwestycji "za darmo" skorzystałyby wszystkie inne. Ostatecznie projekt umiędzynarodowiono i tak w 2006 Unia Europejska, USA, Rosja, Japonia, Korea Poludniowa, Indie i Chiny powołały konsorcjum International Thermonuclear Experimental Reactor (Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego). Wówczas koszt budowy szacowano na 5 miliardów euro plus drugie tyle na dwudziestoletnią eksploatację - Unia Europejska miała dostarczyć prawie połowę tej kwoty - uruchomienie zaś reaktora przewidywano na rok 2018. Wciąż przy tym miałby to być reaktor eksperymentalny: powstanie komercyjnych urządzeń przewidywano na jeszcze odleglejszą przyszłość.

Od tego czasu wzrosły koszty materiałów, odkryto luki w pierwotnym projekcie, które trzeba naprawić, a do samej obsługi przetargów trzeba było zatrudnić dwa razy więcej personelu administracyjnego, niż początkowo przewidywano. Obecnie koszt samej budowy szacuje się na 10 miliardów euro. Władze krajów uczestniczących w konsorcjum zaczynają się niepokoić brakiem kontroli nad budżetem, w dodatku wszyscy się wzajemnie podejrzewają o "oszczędności" czynione kosztem partnerów. W tej sytuacji, jak w alarmistycznym tonie donosi Nature, władze konsorcjum zamierzają przesunąć uruchomienie reaktora, i to w okrojonej postaci, aż do roku 2025. Ciekawe, jak to się dalej potoczy...




Przecierz jeżeli taki reaktor wybuchnie to jest w stanie zniszczyć ok 10 km przestrzeni nie?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum fizyków Politechniki Śląskiej Strona Główna -> Dla gości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
mtechnik
Regulamin